ЗНАЕ ПОВЕЌЕ

Страст, знаење и квалитет на материјалите

Red Emperor CBD ви нуди некои од најквалитетните CBD Oil производи достапни на пазарот. Ако сте бизнис до бизнис (B2B) или приватно лице барате производи со врвен квалитет CBD Oil, можете да се потпрете на Црвениот император CBD за најдобри цени и најквалитетни CBD нафтени производи добиени од коноп, кои ќе имаат корист за здравјето на вашето тело и ум.

Сите наши производи доаѓаат од органски индустриски коноп богат со CBD, одгледуван во САД и преработен во нашата партнерска фабрика во Лас Вегас, Невада.

За нашите рефус и големопродажни цени Делта 8 Кликни овде.

Легендата за црвениот император

Древните кинески легенди ги содржат најраните докази за медицински канабис. Најфасцинантна е онаа за „Црвениот император“. Според легендата, императорот Шен-Нунг (познат и како татко на кинеската медицина) владеел од 2700 п.н.е. Не е познато дали Шен-Нунг бил олицетворение на повеќе луѓе, бидејќи се верува дека неговото владеење траело повеќе од 140 години. Или ако некогаш постоел.

Историја на канабисот -- кинеска медицина

Пен T'Sao (Големиот билен).

Според кинеската традиција, се верува дека императорот Шен-Нунг (Кина) бил првиот што ги тестирал лековитите својства на канабисот. Легендата вели дека тој напишал книга во која се спомнува канабисот меѓу другите природни лекови во „Pen T'sao“ (Големата билка).

Најраната позната копија на Пен Т'сао датира од 50 година од нашата ера, што е речиси 3,000 години откако се верува дека владеел императорот Шен Нунг. Сепак, ова не значи дека немало претходни верзии на Pen T'sao. Тие веројатно постоеле, бидејќи голем дел од античката кинеска традиција се пренесувала и препишувала со текот на годините.

Можеби никогаш нема да ја знаеме точната временска рамка, но The Great Herbal наведува многу медицински намени за растението канабис. Менструалните болки, ревматизам и гихт се само неколку од многуте употреби на канабисот.

Хуа Т'о, анестетик од канабис

Хуа Т'о, кинески хирург, почнал да користи медицински канабис како анестетик во Кина околу вториот век од нашата ера. Пред операцијата, растението им се давало на пациентите како мешавина од вино и канабис. Ова е сè уште кинескиот термин за анестезија - мазуи. буквално значи „труење со канабис“.

Кинезите користеле канабис за лекување на згрутчување на крвта и тенија, како и запек во тој период.

Друга древна кинеска употреба на канабис

Иако нема многу докази дека рекреативниот канабис бил користен во Античка Кина, Пен-т'сао Чинг рече дека „плодовите на канабисот“ доколку се консумираат прекумерно ќе создадат визии за ѓаволите. Меѓутоа, во текот на подолг период, може да се комуницира со духови и да се чувствува полесен. Во овој контекст, се верува дека рекреативната употреба на канабис била поврзана со шаманизмот.

Практиката на шаманизмот опаднала за време на династијата Хан (206 п.н.е.-220 н.е.), што значи дека има многу малку докази за религиозната практика на Шаман.

Рекреативна употреба на канабис

Еден гроб во западна Кина, кој неодамна беше откриен, обезбеди најдобар доказ за рекреативна употреба на канабис. На локацијата имало и мангал тоа било 2,500 години. Во него имало камења кои биле запалени за да се испарува. Мангалот содржел соединенија од растението канабис, што сугерира дека се користело за рекреативни цели.

Пронајден мангал со остатоци од канабис со висока содржина на THC

Канабисот содржел високо ниво на THC, што во тоа време го немало во другите растенија канабис. Тоа значи дека канабисот не бил наменет само за употреба, туку и намерно се одгледувал во областа.

Кина можеби има најдолга историја на употреба на канабис, но тој не е толку распространет како Индија. Ќе разговараме за оваа земја во нашата следна статија за медицинскиот канабис во античко време.

Купете CBD масло онлајн

Производите од CBD нафта се, во денешно време, една од најатрактивните опции за лекување на симптоми поврзани со неколку здравствени состојби.

Производите од CBD масло предизвикуваат релаксација и анксиозност, помагајќи ви да спиете подобро и да го ослободите стресот, без да ве натера да се чувствувате поспани или вртоглавица.

ЗНАЕ ПОВЕЌЕ

CBD за сите

Нудиме широк асортиман на CBD нафтени производи со полн спектар и широк спектар со врвен квалитет. Меѓу нив можете да најдете:

CBD аналгетик

CBD закрпи

CBD за нега на кожа:

CBD креми за лице

CBD серуми за лице

CBD нега против стареење

CBD лосиони за тело.

КОЈ Е CBD ONLINE продавница?

Информации за испорака
нула

Бесплатна испорака

Ние ја обработуваме и доставуваме вашата нарачка без дополнителни трошоци.
нула

Само јавете се во вашиот телефонски центар

-425 351 1517-
D8 Количка за еднократна употреба 1 грам за еднократна употреба