Pa kategorizuarCBD për vaj për dhimbje

CBD për lehtësimin e dhimbjes

 

Cbd, shkurt për kanabidiol, po kalon një rritje të njohjes si suplementi i ri "it", i cili potencialisht mund të trajtojë një sërë kushtesh shëndetësore, të cilat përfshijnë, ankthin, dhimbjen dhe pagjumësinë, vetëm për të renditur disa. Është në dispozicion në shumë forma, nga Kremrat CBD dhe vajra për ushqimet dhe pijet e injektuara me CBD. Por a funksionon vërtet?

 

Cbd është një nga përbërësit në bimët Kanabis Sativa. Marihuana vjen gjithashtu nga Cannabis Sativa, por CBD nuk ka përbërësit psikoaktivë të tetrahidrokanabinolit (THC), i cili është përbërësi aktiv në marihuanë. Të dy komponimet kanë një efekt në sistemin endokannabinoid që kemi në trupin tonë. Ky sistem është përgjegjës për përpunimin e dhimbjes, oreksit dhe kujtesës, ndër të tjera.

 

Megjithëse nuk ka prova të vërteta mjekësore për efektet e CBD në trup, kryesisht për shkak të zonës gri ligjore në të cilën CBD ka qenë për një kohë të gjatë, ka prova që në një nivel terapeutik mund të përdorni CBD për lehtësimin e dhimbjes.

 

Ndërsa nuk ka informacion publik për provat klinike mbi përdorimin e CBD për lehtësimin e dhimbjes, shumë studime kanë treguar se CBD mund të zvogëlojë dhimbjen dhe ënjtjen, me avantazhin që ka pak efekte anësore. Përveç kësaj, njerëzit kanë raportuar se CBD lehtëson ankthin dhe pagjumësinë e tyre, kushte që shpesh lidhen me dhimbjen kronike. Me legalizimin e CBD që rrjedh nga kërpi në shumë shtete (që nuk përmban THC), shumë njerëz i janë drejtuar CBD si një metodë alternative për lehtësimin e dhimbjes.

 

Rekomandohet që njerëzit që vuajnë nga dhimbje kronike të flasin me mjekët e tyre për marrjen e CBD si një metodë alternative. Sidoqoftë, ka disa këshilla për njerëzit që duan të provojnë CBD për dhimbje:

 

Pirja e duhanit nuk është metoda më e mirë: Pirja e duhanit mund të dëmtojë mushkëritë, përveç kësaj, nuk është metoda më e shpejtë për të marrë lehtësim.

 

Mënyra e administrimit është e rëndësishme: CBD merret më mirë në një tretësirë ​​për të marrë një efekt të shpejtë, ose në pilula ose kapsula xhel të butë, për një çlirim më të ngadaltë dhe më të zgjatur.

 

Blini nga distributorë me reputacion. Ashtu si vitaminat dhe suplementet e tjera, CBD nuk rregullohet nga FDA, kështu që është më mirë ta merrni nga një kompani me reputacion, si Red Emperor CBD, e cila ka produkte të testuara nga palët e treta me cilësi të lartë.

CBD për lehtësimin e dhimbjes

CBD për lehtësimin e dhimbjes

Më mirë të filloni me një dozë të ulët. Pastaj, rriteni ngadalë, derisa të merrni lehtësim të konsiderueshëm nga simptomat tuaja. Ndiqni simptomat tuaja për të përcaktuar nëse CBD është e dobishme për ju si një qetësues dhimbjesh.

 

Efektet anësore të mundshme të CBD për lehtësimin e dhimbjes

 

Disa studime klinike kanë treguar se edhe nëse vaji CBD është një përbërës përgjithësisht i sigurt me origjinë natyrore, vaji CBD gjithashtu mund të prodhojë disa efekte anësore. Frekuenca dhe ashpërsia e këtyre simptomave mund të ndryshojnë nga një person në tjetrin. Simptomat më të zakonshme të efekteve anësore mund të përfshijnë:

 

  • Ankth
  • Ndryshimet në oreks
  • Ndryshimet në humor
  • Diarre
  • Marramendje
  • Të qenët i përgjumur
  • Ndjesi e thatë e gojës
  • Të përzier
  • Të vjella

 

Vaji CBD gjithashtu mund të rrisë enzimat e mëlçisë, të cilat janë një shënues i inflamacionit të mëlçisë. Njerëzit me sëmundje të mëlçisë mund të përdorin CBD, por ata duhet të përdorin vajin CBD me kujdes ekstrem, në mënyrë ideale nën kujdesin e një mjeku që mund të kryejë rregullisht teste për nivelet e enzimës së mëlçisë në gjak.

 

Vaji CBD duhet të shmanget plotësisht gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji. Një 2018 studim i kryer nga Akademia Amerikane e Pediatrisë paralajmëroi gratë që të shmangin marihuanën dhe produktet e tjera që rrjedhin nga kanabisi gjatë shtatzënisë për shkak të rreziqeve të mundshme që mund të ndikojnë në zhvillimin e foshnjës. Megjithëse nuk është plotësisht se si kontribuon CBD, CBD dihet se është në gjendje të filtrojë përmes barrierës placentare.

 

Nëse po mendoni të përdorni vajin CBD për të trajtuar një gjendje shëndetësore si dhimbje, sigurohuni që të flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për t'u siguruar që është opsioni i duhur për ju.

 

Ndani këto artikuj dhe produkte me miqtë tuaj dhe fitoni 15% komisione për shitjet e produkteve tona CBD, Delta 8, HHC, THC-P dhe THC-0 që për herë të parë në histori, produktet që mund t'ju bëjnë të lartë mund të shiten ligjërisht online. Softueri ynë gjurmon cookies PËR JETË, kështu që sa herë që ju ose një mik ju porositni bërë 15% e porosisë totale. Regjistrimi është falas dhe kërkon 10 sekonda për të vendosur lidhjen tuaj. A ju paguan dispenzeria juaj 15% KËSHTJE KËSHTJE TË KASH për çdo person që sillni tek ai? Nëse jo, atëherë bashkohuni me Kolektivin e miqve të Perandorit të Kuq, ne kemi mbi 70 produkte nga të cilët mund të zgjidhni. Mesatarja e porosisë është 150 dollarë. Kliko këtu për t'u bashkuar falas! 

Programi Filial i Delta 8 THC | Kolektivi i Perandorit të Kuq